Norymberga 

NORYMBERGA

WOJCIECH TOMCZYK

Ambitna dziennikarka umawia się z emerytowanym oficerem kontrwywiadu wojskowego, pułkownikiem Kołodziejem, na wywiad o jego znajomym ze szkoły piechoty płk. Kuklińskim. Kołodziej tłumaczy jej paradoksy socjalizmu oraz opowiada o swoim życiu w tamtej epoce. Zdumiona dziennikarka dowiaduje się, jak bardzo jej życie uzależnione było od decyzji pułkownika, jak przerażająco ich życiorysy były ze sobą splecione. Spowiedź pułkownika odsłania prawdziwe oblicze PRL-u i skłania widza do zastanowienia się nad problem katów i ofiar komunizmu oraz potrzebą rozliczenia winnych.

Autorem sztuki jest Wojciech Tomczyk, urodzony w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w PWST oraz Studium Scenariuszowe w PWSFTViT. Wojciech Tomczyk jest autorem wielu scenariuszy filmowych oraz sztuk teatralnych. Zdobył nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2007 roku za sztukę „Norymberga” i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Sztuka „Norymberga” zdobyła także Grand Prix za najlepszy tekst dramatyczny na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Niezależnego – Białoruś 2008/2009. Sztuka została przełożona na angielski, białoruski, bułgarski, czeski, estoński, łotewski, niemiecki, rosyjski i ukraiński.

Sztukę "Norymberga" w wykonaniu Polskiego Tetru Starego będą Państwo mogli zobaczyć w Adelaide już 28 i 29 października 2017r.


DOGADZAJ MOJEJ ŻONIE

RENÉ HEINERSDORFF

Do czego posunie się mężczyzna, aby dogodzić kochanej kobiecie? Lodówka turystyczna na romantyczny piknik we dwoje, kolekcja kompaktów, luksusowe wieczne pióro, kolacja przy świecach, podróż zagraniczna... Kobieta obsypywana prezentami to kobieta zadowolona. Zadowolona żona to spokój w domu, brak pytań i... większa swoboda dla męża. Oskar nakłania Karola do obsypywania żony prezentami. Czy intencje Oskara są do końca bezinteresowne? Czyją żonę ma rozpieszczać Karol?

Już w marcu zapraszamy na doskonałą komedię René Heinersdorffa „Dogadzaj mojej żonie”. Zaskakujące zwroty akcji, błyskotliwe dialogii i wyraziste postacie zachwycą tradycyjne jak i bardziej postępowe komediowe gusty.

René Heinersdorff urodzony w 1963 r. w Düsseldorfie niemiecki dramatopisarz, reżyser i dyrektor teatru. Studiował filozofię, germanistykę, reżyserię, aktorstwo i śpiew. „Dogadzaj mojej żonie” jest dziesiątą sztuką w jego dorobku autorskim. Premiera miała miejsce w listopadzie 2010 r. w Theater an der Kö. Od tego czasu sztuka w doborowej obsadzie stale gości na tournée (m.in. Berlin, Bazylea, Bochum, Bamberg, Bad Homburg).

INFORMACJE O SPEKTAKLU:

OSOBY:

Karol – Ryszard Tytuła

Oskar – Mariusz Klochowicz

Sabina – Joanna Jurgowiak

Maja – Olimpia Niewiadomska

 

Autor – René Heinersdorff

Przekład – Hanna Odziemkowska

Reżyseria – Olimpia Niewiadomska

Scenografia – Alicja Noetzel-Pacan

 

Premiera – marzec 2018

 

 

         

  
  

na oficjalnej stronie Polskiego Teatru "Starego" w Adelaide (Południowa Australia). Mamy nadzieję, że Internet pozwoli nam nawiązać bliższy kontakt z sympatykami teatru w Australii jak i na świecie Znajda tu Państwo informacje dotyczące historii naszego teatru, a także ludzi, związanych z tym najstarszym, polskim, amatorskim teatrem na Antypodach.

Będziemy na bieżąca informować o naszych przedstawieniach, a także o tym, gdzie i kiedy będzie można kupić bilety teatralne.

 

Dziękując za wizytę na naszej internetowej stronie zapraszamy do jej zwiedzania, jak i do obejrzenia naszej najnowszej premiery".

 

Zarząd Polskiego Teatru Starego w Adelaide

 

Bilety